Na únorové promítání byly připraveny snímky několika měst z Ásie. Nahlídnout jsme mohli mezi mrakodrapy, z jejich výšek – především v Dubai, mezi historické památky i do běžných míst. Poté promítl Vláďa Hošek několik zimních fotografií ze Šumavy. Jako třetí přišly na řadu americké národní parky, které představil Martan. Ten již nasbíral zkušenosti ze svých cest a ví, kam se ve kterou dobu vypravit. Na závěr si ponechal snímky z Yellow stone, který řadí mezi nejhezčí - k vidění jsou zde vodopády, gejzíry, fumaroly …
Nejprve připomněl správce hradu J. Pižl historickou událost, která se stala motivem této akce. Ferdinand II Habsburský se nepohodl roku 1610 svým bratrem Matyášem a českými stavy. Leopold Pasovský najal přes 10 000 žoldnéřů, kteří příští rok na jaře pronikli do Čech. Po neúspěchu u Prahy se stáhli do jižních Čech. Jejich žold však zůstával nevyplacen, začali kraj plenit. Petr Vok chtěl zabránit dalším škodám, navíc se začala blížit sklizeň a hrozilo, že by o ni obyvatelé přišli. To by pro jižní Čechy mělo tragické následky. Petru Vokovi se podařilo vyjednat vyplacení vojska, sám se podílel půlkou na celé sumě. Vojsko odtáhlo a kraj byl zachráněn.
Členové historického klubu v areálu předvedli ukázku jeho dobývání. Nejprve se útočníci museli probýt mezi brány, poté se obránci stáhli na hlavní nádvoří. Majitel hradu se však odmítl vzdát. Obránci byli v menšině, měli však výhodu menšího děla. Útočníci užili nejprve opět palných zbraní, pak přišly na řadu i osobní souboje sečnými zbraněmi. Nakonec byl hrad dobyt. Účastníci se domluvili, že předvedou ještě jednu kratší ukázku. Při ní byl počet útočníku nižší než obránců. Útočníci své snahy o dobytí nakonec vzdali, vzali raději útokem místní krčmu. Rozhořčení obránci je pak stříleli z hradeb do zad.
Po bojové ukázce se zájemci mohli zbroj prohlédnout, členové klubu předvedli obsluhu děla, popovídali o tehdejší době a odpovídali na otázky diváků.
Dobrovolní hasiči ve Vlachově Březí obnovili tradici masopustů. Masky se sešly u hasičárny, odkud průvod vyrazil na náměstí. Zde jim starosta udělil svolení uspořádat masopust. Poté již masky zamířily do ulic, kde tropily různé rozvernosti. Muzikanti jim do toho hráli a na zastávkách pak připravili někteří pro masky drobné pohoštění.
Po dobrém obědě jsem se zastavil ještě u Křemelné. Se sněžnicemi jsem vyrazil podél jejího toku. Cestou jsem potkal jen pár běžkařů. Řeka byla místy zcela zamrzlá.
A pro připomenutí, jak to tu vypadalo v létě
Z Javoru jsem trochu poodjel na Velké Javorské jezero. K mému údivu zmizela restaurace na jeho břehu, molo však zůstalo. Světlo na focení samotného jezera nebylo optimální, přesto jsem vyrazil na procházku kolem něj. A udělal jsem dobře. Narazil jsem na krásné sněhové vločky a kouzelné ledopády, které vytvořila voda na skalní stěně nad jezerem.
Za dalším svítáním jsem zamířil dál, na Javor. Musím se přiznat, že prvních patnáct minut po probuzení, jsem se musel přemlouvat, abych z vyhřátého pelíšku vylezl, ale nakonec jsem před čtvrtou vyrazil. Pod kopec jsem přijel ještě za svitu hvězd a vyšlápl po sjezdovce nahoru. Tedy pěkný výhled byl ale pěkný byl i výšlap Několikrát jsem musel nasadit sněžnice, neb jsem měl obavy, že se sklouznu zpátky na parkoviště. Ale na svítání jsem dorazil včas. Alpy byly tentokrát mlhavější, než na Třístoličníku, ale i tak to bylo supr.
Členové fotoklubu F2.8 připravili novou výstavu fotografií na téma Makro a detail. Mezi vystavujícími zazářil především J.Bžoch se svými snímky z oblasti hmyzu a květin, v oblasti detailu pak netradiční pohled na jídelní stůl. Pro diváky krom bohatého pohoštění byla připravena recesistická přednáška z oblastí makra a detailů. Na přednášce vystoupil i v Čechách proslulý syn Uko Radek Ješita. Nechyběly ani tradiční soutěže, kde mohli diváci vyhrát pěkné fotografie.