Letošní rok proběhla pouť již v půlce května. Počasí kupodivu přálo. Pouťové atrakce na zámeckém nádvoří navštívili jak děti, tak ti dospělí. V sobotu na náměstí připravili divadelní představení i koncert, který trval až do nočních hodin. V neděli se pak na náměstí konal tradiční trh. Pouť jsem však kvůli viróze proležel.
Před poutí vystoupil v kostele ve Vlachově Březí soubor Cantus Firmus. Tento soubor se zaobírá především renesančními a ranně barokními písněmi. Nejprve zazněly písně církevní, v druhé části koncertu pak i ty světské.
Zcela jsem zapomněl na kratičkou zastávku u větrného mlýna předchozího dne. Jeli jsme kolem náhodou, ale když jsme ho spatřili, nemohli jsme odolat. Jedná se o větrný mlýn, jehož konstrukce u nás není tak běžná. Jen škoda, že jsme se nemohli podívat dovnitř.
Další den jsme se vypravili na zříceninu hradu Cimburk. Tu jsme prolezli skrz na skrz. Z ní jsme zamířili ještě k několika skalám v okolí. Kazatelna a kozel.
Zastavili jsme se ještě u dalšího mlýna, tentokrát zcela záměrně. Ten byl upraven jako rozhledna a kolem vyrostlo turistické …
Posledním cílem naší výpravy byly Osvětimanské světničky. Jde o menší pískovcové skály, ve kterých jakoby obývaly permoníci. A jedna z nich připomínala i profil obličeje.
Večer za námi přijela vzácná návštěva, kterou jsme rádi viděli. Tím se náš pobyt na Moravě završil.
Další den jsme navštívili Punkevní jeskyně. Před lety nás na lodičky nevzali, bylo moc vody. Tentokrát to ale vyšlo. Zaparkovali jsme nahoře na parkovišti a lesem sešli k jeskyni. Při prohlídce jsme nejprve prošli „suchou“ částí jeskyní zdobené bohatou krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Odtud jsme pokračovali na lodičkách.
Po obědě jsme pokračovali prohlídkou Sloupsko-šošuvských jeskyní, které patřím k našim jeskyním s nejkrásnější krápníkovou výzdobou. Prošli jsme jejich obě části. Jelikož jsme tu byly ještě brzy z jara, spatřili jsme tu i několik spících netopýrů.